Novotného lávka 5, 116 68 Praha 1 aldea@aldea.cz
Člen společnosti pro vzdělávání a mládež ČSVTS

Konference INSPO 2017

Sedmnáctý ročník konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami se uskutečnil v Kongresovém centru Praha v sobotu 25. března 2017.

INSPO 2017

Zájem o konferenci byl tak veliký, že již 7. března muselo pořádající BMI sdružení ukončit registraci účastníků. Kdo zaváhal, mohl však sledovat v sobotu 25. března 2017 konferenci on-line na internetu - www.inspo.cz/videa. Rekordních 400 účastníků si vyslechlo 24 přednášek, 27 vystavovatelů poskytlo unikátní přehled nejnovějších pomůcek, aplikací, programů a služeb, které pomáhají uživatelům vyrovnat se s nejrůznějšími zdravotními omezeními.

Konferenci INSPO pořádá již od roku 2001 BMI sdružení a spolek KŘÍŽOVATKA.CZ. Naše agentura se podílí na organizačním zajištění konference. Generálním partnerem konference je od roku 2014 Nadace Vodafone. Dalšími dlouhodobými partnery jsou AutoCont CZ, ČSOB a středisko Masarykovy univerzity Teiresiás, mediálními ČTK Protext a portál Helpnet.

V dopoledním společném programu podle hlasování publika nejvíce zaujala přednáška Filipa Maleňáka o aplikaci Záchranka. S její pomocí uživatelé rychle kontaktují tísňovou linku 155 se současným odesláním své přesné polohy a dalších informací o svém zdravotním stavu. Za první rok provozu si aplikaci stáhlo 333 800 uživatelů, umožnila více než 7 000 volání na linku 155 a její zásluhou došlo k více než 750 úspěšným zásahům.

INSPO 2017

Velký zájem vzbudila mobilní aplikace EVA Facial Mouse španělské Nadace Vodafone, kterou představil její španělský tvůrce César Mauri. Ve světě si ji stáhlo více než 800 000 uživatelů, u nás však dosud není známa. Aplikace umožňuje ovládat mobilní zařízení pomocí sledování obličeje uživatele.

Na konferenci byla rovněž předána Cena Nadace Vodafone Rafael spojená s odměnou 200 000 korun. Za aplikaci Znakujte s námi ji obdrželo Centrum dětského sluchu Tamtam. Aplikace je určena primárně slyšícím rodičům neslyšících dětí. Pomáhá jim, aby dokázali se svými sluchově postiženými dětmi plnohodnotně komunikovat.

Dále byly vyhlášeny výsledky 13. ročníku literární soutěže Internet a můj handicap.

K tradičně pohodové atmosféře přispěla letos zásluhou Nadace Vodafone nově i relaxační zóna, v níž mohli účastníci mimo jiné využít služeb čtveřice nevidomých masérů z neziskové organizace Novida.

Všechny přednášky zaznamenali pracovníci střediska Teiresiás na video, najdete je na webu www.inspo.cz. Již nyní se můžete těšit na 18. ročník konference v březnu 2018.

INSPO 2017